KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Oblastní dětská přehlídka v Uherském Brodě

V sobotu 14. dubna 2007 se v uherskobrodském Kulturním domě konala oblastní přehlídka dětských folklorních souborů Uherskohradišťska a Uherskobrodska.
V sobotu 14. dubna se v uherskobrodském Kulturním domě konala oblastní přehlídka dětských folklorních souborů Uherskohradišťska a Uherskobrodska. Pořadatelem bylo Folklorní sdružení Uherskobrodska ve spolupráci s Kulturním domě Uherský Brod. Přehlídky se zúčastnilo 10 folklorních souborů, které přijely z Nivnice (Malučká a Malá Nivnička), Bojkovic (Malý Světlovánek a Světlovánek), Uherského Brodu (Holúbek a Olšavěnka), Kunovic (Děcka z Kunovic a Merínek) a Starého Hrozenkova (Kopaničárek a Malý Kopaničárek).
Porota, v které pod předsednictvím PhDr. Františka Synka, dále zasedli Mgr. Lenka Švehlíková a Jiří Tománek, u všech kolektivů vysoce hodnotila nápaditost a často objevnost scénického zpracování dětského folkloru. Vedle klasicky pojatých pásem sestavených z tanců, písní a her (Merínek Kunovice, Světlovánek Bojkovice, Malý Kopaničárek Starý Hrozenkov) pozornost dětí i přítomných dospělých upoutala vystoupení Malučké a Malé Nivničky, Děcek z Kunovic. Merínku Kunovice a Kopaničárku Starý Hrozenkov. Především děti z Nivnice a Bánova se představily s neotřelým, pro pana učitele Vlastimila Ondru a jeho svěřence obvyklým, ale jinak scénicky opět netradičně pojatým pásmem Informatorium aneb Praděda a já, v němž se děti společně s učitelem přirozenou hrou a povídáním seznamují s folklorními projevy a tyto volně prezentují. Škoda u tohoto čísla se projevující nedůslednosti v užití spisovného jazyka, jenž (přestože bylo v dílku prvoplánové) často i ve výstupech pana učitele sklouzávalo do místního dialektu. Také výtvarné pojetí nebylo důsledně dotaženo a byla porušena proklamovaná shoda místa, času a děje společným užitím dětských krojů a moderních školních brašen a přítomností pana učitele v civilním oblečení. Těmto nedostatkům se vyhnul soubor Děcka z Kunovic uvedením precizně připraveného a do detailů propracovaného pásma Malé velké prádlo, v němž dostatek prostoru pro vlastní scénické vyjádření měla nejmenší i větší děvčata, stejně jako rozverní chlapci. Pásmo bylo dětsky nápadité, veselé, muzika je dobře a nevtíravě doprovázela. Pestré obrazy době připravených dětí se střídaly tak, jak iniciativu postupně přebírali po děvčatech chlapci či po chvíli opět větší dívky i jejich malé kamarádky. Příjemně diváky i porotu překvapil soubor Kopaničárek s pásmem Milostná magie. Všechny zaujal hned úvodní dívčí vícehlas a krojově, hudebně i slovesně velmi kvalitně provedené představení, v němž nechybělo čarování za milého. To soubor Merínek z Kunovic vsadil na dětskou hru o výrobě plátna a košil. I toto číslo obsahovalo řadu scénických nápadů především ve střední části, ve které děti předváděly tkaní plátna. Další vystoupení nivnických s názvem Malované slovo bylo postavené na slovní charakteristice masopustního a velikonočního období s ukázkami zimních a jarních zvyků. Průvodcem pásmem bylo malé děvče, které provádělo slovní upoutávku na každé nadcházející období. Vrcholem čísla bylo sborové zpívání skupiny více než 25 děvčat, které uzavíralo velikonoční okruh a přípravu kraslic.
Folklorní sdružení Uherskobrodska
Malý Kopaničárek Starý Hrozenkov
Folklorní sdružení Uherskobrodska
Merínek Kunovice
Folklorní sdružení Uherskobrodska
Malučká Nivnička
Folklorní sdružení Uherskobrodska
Holúbek Uherský Brod
Folklorní sdružení Uherskobrodska
Kopaničárek Starý Hrozenkov
Folklorní sdružení Uherskobrodska
Děcka z Kunovic
Folklorní sdružení Uherskobrodska
Malý Světlovánek Bojkovice
Folklorní sdružení Uherskobrodska
Malá Nivnička
Folklorní sdružení Uherskobrodska
Olšavěnka Uherský Brod
Folklorní sdružení Uherskobrodska
Světlovánek Bojkovice
Byť se to na první pohled nezdálo z tohoto pořadu i z řady dalších vystoupení se téměř vytratila konkrétní dětská hra nebo tanec, chybělo větší a častější využití dětského říkadla, popěvku, anekdoty nebo tolik dětmi užívaných škádlivek. Domnívám se, že se tak děje z toho důvodu, že vedoucí ve snaze hledat nová témata a vytvářet nová (méně známá a tradiční) scénická pásma opouští klasický dětský folklorní materiál, tvoří nové texty písní a zvolená témata naplňují jednoduchými tanečně pohybovými nápady, které ovšem k dětskému tanci a hře mají dosti daleko nebo se uchylují k omezení pohybu na scéně posedáváním nebo volným přecházením. V řadě případů se ztratila dětská přirozenost, bezprostřednost a cit pro atmosféru hry i vlastní přínos k tvorbě společné zábavy. Děti příliš spoutané příkazy vedoucích jakoby zapomínaly na své přednosti a tyto ponechaly někde v šatnách nebo školních třídách. Vraťme jim prosím, jejich volnost. Bude to ku prospěchu jejich dovedností, schopností i budování vlastní osobnosti, ku prospěchu celého jejich opravdu kamarádského týmu i jeho scénické tvorby.
Do krajského kola nakonec porota doporučila dětské soubory Kopaničárek Starý Hrozenkov, Děcka z Kunovic, Malou Nivničku, Olšavěnku Uherský Brod a Světlovánek Bojkovice.

Text a foto: PhDr. František Synek
tel. 604 384 410

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 18.04.2007 v 23:55 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
Aktuality
Sněhové zpravodajství
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Kalendář akcí oblasti
Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba